W poszukiwaniu niestraconego czasu
22.05.2024
Udostępnij:
Wspieraj nas za darmo
W latach 2024-2025 realizujemy wspaniały projekt skierowany dla młodzieży na terenie powiatu Ząbkowickiego. Cieszymy się ogromnie, że młodzież będzie mogła skorzystać z wielu ciekawych wydarzeń- warsztatów, wycieczek, spotkań z psychologiem oraz poznać i zaangażować się w działania wolontariackie.
2024 co się działo ?
W roku 2024 staraliśmy się nie tracić czasu. Przeznaczyć chwile na działania niecodzienne, szczególnie pozytywne energetycznie, bo spędzane w towarzystwie ludzi młodych. Uczniów ZSP Ziębice i SOSW Szansa z Ząbkowic Śląskich. W kilka miesięcy realizacji pierwszej części zadania „ W poszukiwaniu niestraconego czasu” finansowanego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 ” @Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego odwiedziliśmy wiele miejsc na mapie kulturalnej Wrocławia, poznaliśmy nowe techniki na warsztatach, a część z uczniów wcieliła się w ekipę Świętego Mikołaja.
Wszystkie spotkania odbywały się w salach ZCK Ziębice, a my ze swej strony postaraliśmy się z pomocą klasy ekologicznej o upiększenie otoczenia – przy wejściu do biblioteki i w okolicach Muzycznej Łąki powstały nasadzenia roślinne i kwiatowe z uwzględnieniem potrzeb poszczególnych roślin- miejsca zacienione, słoneczne, wietrzne czy wilgotne. Ogród jest bioróżnorodny, został zaprojektowany z myślą o zapylaczach, jeżach i innych mniejszych użytkownikach. Dla nich w pracowni stolarskiej uczniowie SOSW Szansa wykonywali domki dla owadów, z naturalnych materiałów, oraz domki dla jeży – gotowe obiekty będą umieszczone wśród roślin naszego nowego ogródka.
Dzięki zaangażowaniu kilku klas ZSP Ziębice niedługo będzie można podziwiać nowy mural – tym razem będący swobodną wypowiedzią i zabawą z formą. Dla większości uczestników kontakt z nowym materiałem, jakim jest glina nie był problemem, odnaleźli się w ceramice znakomicie.
Wiedząc, że nie da się zupełnie odciągnąć młodzieży od telefonów czy internetu, zaproponowaliśmy im warsztaty telefilmowania – bardziej praktyczne dla SOSW Szansa i drugie, dla klasy informatycznej ZSP Ziębice - prowadzący zabrał uczestników na spacer po Ziębicach aby nakręcili krótki reportaż.
Znając statystyki dotyczące poziomu dobrostanu psychicznego ludzi młodych, aby choć trochę ukierunkować lub pomóc im w relacjach i stresujących sytuacjach zaprosiliśmy kilkoro instruktorów do przeprowadzenia warsztatów dedykowanych różnym potrzebom i sytuacjom. Mam gadane i Atlas szczęścia – tytuły warsztatów mówią same za siebie, a zegar potrzeb okazał się najczęściej wymienianą częścią ulubionych tematów tych zajęć; biblioterapia, dla czytających uczniów dzięki prowadzącej zajęcia okazała się wielką frajdą. WenDo – warsztaty samoobrony dla kobiet prowadzone z dziewczynami z klasy policyjnej też okazało się zaskakująco trafne dla tej właśnie grupy – wbrew pozorom,bronić się z sensem też trzeba umieć.
Były też wyjazdy – dalej – do Wrocławia, gdzie w WTW obejrzeliśmy Rzeźnię nr pięć, poprzedzoną obiadem w legendarnej Vedze i warsztatami w samym sercu teatru. Powrót przez tętniący nocnym życiem rynek i Wrocław był ekscytującym przeżyciem. Kolejny spektakl – tym razem Blaszany Bębenek w Capitolu był ucztą muzyczną, ze wspaniałą choreografią i scenografią, a my mieliśmy okazję przez całą drogę słuchać popisów wokalnych naszych uczestników. Klasa ekologiczna wybrała się do wrocławskiego Hydropolis i Muzeum Czterech Kopuł, gdzie mieli okazję zwiedzić kolekcję stałą sztuki współczesnej, oprowadzani przez kuratorkę. Kiedy mówimy o sztuce współczesnej warto wspomnieć o naszych odwiedzinach w pobliskim Wieżogrodzie, siedzibie artysty Tomka Domańskiego. Bezpośredni kontakt z twórcą, jego historia, możliwość dotknięcia prac, obejrzenia jego twórczej drogi w nowo powstałej galerii – wszystko w pigułce, tak blisko. Z wyjazdów w okolice Ziębic odbyły się jeszcze do Nowiny, gdzie odbyły się warsztaty tworzenia notesów – okazało się, że wieś niekoniecznie jest nudna, zwłaszcza, gdy zamieszkują ją liczni artyści i do Centrum Wolontariatu w Ząbkowicach Śląskich.
Zakończeniem naszych działań było coś, co młodzież zdecydowała się zrobić dla innych – Mikołajki dla dzieci z przedszkola w Bardzie, jak wszyscy wiemy zniszczonego w czasie powodzi. Grupa elfów, skrzat i Mikołaj, pod przewodnictwem animatorki bawili 94 dzieciaków – wyczerpujące, ale satysfakcjonujące zadanie.
dziękujemy uczniom, opiekunom, nauczycielom i prowadzącym z owocny czas ::}